„Zdravím Vás! Jmenuji se Radek Staňka a možná jste o mně slyšeli jako o inženýrovi „bufeťákovi“ nebo jako o odpadovém nadšenci z jižní Moravy, který na YouTube točí pořad MOJE ODPADKY (dnes již NAŠE ODPADKY) a tu a tam přezpívá nějak song s odpadovou tématiku. Mimo jiné jsem zastupitel obce Uherčice a předseda spolku NAŠE ODPADKY, sdružující obce a města se stejným cílem – směřovat vývoj odpadového hospodářství v ČR ve prospěch obcí a měst. Níže vás provedu naší cestou od úplného začátku až po současnost.“

  1. Jako student managementu odpadů a zastupitel obce Uherčice během roku 2010 začínám tvořit motivační systém třídění odpadů, tzv. PZNsO. Po stovkách hodin vývoje a řadě komplikací nakonec vznikl motivační systém, který dosáhl překvapivých výsledků.
  2. V roce 2012 jsem systém zavedl také v nedalekých Šitbořicích, Křepicích a Kobylí. K mému překvapení v těchto obcích systém fungoval ještě o něco lépe.
  3. V tomtéž roce mě oslovila regionální svozová firma STKO, která tento systém chtěla zavést ve svých obcích a ve městě Mikulov. Ve spolupráci s STKO jsem zde zavedl trochu vylepšený systém ISNO (Inteligentní systém nakládání s odpady). Bohužel tímto byly moje časové možnosti zcela vyčerpány, proto jsem založil ISNO IT s.r.o. a nabídl kamarádovi a programátorovi Jirkovi Nevídalovi podíl na práci, která dává fakt smysl.
  4. Když nám někdo něco vytkl nebo chtěl něco vylepšit, rádi jsme to udělali. Tento přístup nám v roce 2015 přinesl první místo v soutěži Český Goodwill kategorie INOVACE.
  5. Během dalších let se vyvinula současná verze motivačního sytému – tzv. MESOH. Ten v současné době využívá více než 100 obcí a měst po celé České republice. V roce 2018 také obec Šitbořice získává ocenění v soutěži E.ON ENERGY GLOBE AWARD, což bylo doslova náplastí na všechny rány, které jsme při plnění svého poslání utržili.
  6. V roce 2021 jsme stáli před obrovskou výzvou, jejímž řešením bylo založení spolku NAŠE ODPADKY, který sdružuje obce a města se stejným zájmem – směřovat odpadové hospodářství ve prospěch obcí a měst. Více na www.naseodpadky.cz.

A když poctivá práce nese svoje ovoce..

„Na chlubení jsem nikdy nebyl. Našim hlavním cílem nebylo vyhrávat ocenění nebo si tzv. „honit triko“ na veřejných akcích. Vždy jsem byl ale rád, že si naší poctivé práce všiml i někdo jiný, než naši zákazníci. Mezi velké úspěchy systému MESOH lze zařadit také ocenění pro obec Těšany v soutěži Chytrá radnice 2018 v kategorii „Cena veřejnosti“, nebo také ocenění v rámci Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního prostředí, kdy systém MESOH získal 1. místo v kategorii „Cena za významný počin za rok 2019“ (videozáznam). Níže si můžete prohlédnout pár fotografií z předávání těchto ocenění.“

„V současné době se motivačnímu systému a všem činnostem kolem spolku NAŠE ODPADKY věnuji já a 6 dalších kolegů. A na co jsem obzvláště hrdý? Že jsme motivační systém vytvořili sami bez cizí pomoci a jakýchkoli dotací v době, kdy se to s tříděním odpadů nijak nepřehánělo a kdy se obce na jakékoli změny dívaly při nejmenším skepticky. To, že náš systém kopírují jiné firmy, mi nevadí. Není upřímnějšího uznání. Čeho se bojím, je kvalita těchto motivačních systémů. Bohužel obal dnes prodává a na kvalitu se nehledí – hlavně prodávat a vydělávat peníze. To se někde musí projevit a nerad bych, aby to odnesly motivační systémy, které skvěle fungují, pokud se jim někdo věnuje.“