Dobrý den,
jmenuji se Radek Staňka a možná jste o mně slyšeli jako o inženýrovi „bufeťákovi“ nebo jako o odpadovém nadšenci z jižní Moravy, který na Youtube točí pořad MOJE ODPADKY. Mimo jiné jsem zastupitel obce Uherčice, kde jsem jako student managementu odpadů v roce 2010 začal tvořit motivační systém třídění odpadů (PZNsO).

Ing. Radek Staňka - nadšenec

Po stovkách hodin vývoje, řadě komplikací a neúspěchů nakonec vznikl motivační systém, který dosáhl překvapivých výsledků. V roce 2012 jsem systém zavedl také v nedalekých Šitbořicích, Křepicích a Kobylí. K mému překvapení v těchto obcích systém fungoval ještě o něco lépe. V tomtéž roce mě oslovila regionální svozová firma STKO, která tento systém chtěla zavést ve svých obcích a ve městě Mikulov. To byla výzva, kterou jsem si nemohl nechat ujít. Ve spolupráci s STKO jsem zde zavedl trochu vylepšený motivační systém ISNO – Inteligentní systém nakládání s odpady. Bohužel tímto byly moje časové možnosti zcela vyčerpány a množství dat, o která bylo třeba se starat a vyhodnocovat, neúprosně narůstalo. Na další vývoj jsem neměl čas ani peníze (první rok nás živila moje žena Janča). Měl jsem jen sen, že i z jiných obcí bude na skládkách končit méně odpadů a lidé, kteří třídí a snižují produkci odpadů, budou platit méně.

Jediné, co jsem mohl nabídnout, byl podíl na dobré myšlence. Tak jsem založil ISNO IT s.r.o. a nabídl kamarádovi a programátorovi Jirkovi Nevídalovi podíl. Jako firma se ale neprezentujeme, protože se tak nevidíme. My jsme MOJE ODPADKY. Že jste o nás do teď neslyšeli? Ani se nedivím, protože reklamu a prodej příliš neřešíme. Co nás baví, jsou motivační systémy, vývoj nových funkcí a práce s odpadky. Pokud nás někdo osloví, že chce náš systém, neřekneme ne. Takto postupně přibývaly a dále přibývají nové obce a města.

Když nám někdo něco vytkl nebo chtěl něco vylepšit, rádi jsme to udělali. Tento přístup nám v roce 2015 přinesl první místo v soutěži Český Goodwill kategorie INOVACE Vydělané peníze se neustále investují do dalšího vývoje systému a nových kolegů. V tuto chvíli se systému věnuje 8 lidí, provozujeme už pátou variantu vylepšeného motivačního systému (MESOH) a připravujeme řadu inovativních funkcí a modulů.

goodwill
Šitbořice - ekologický oskar

Účast obce Šitbořice v soutěži o ekologického oskara (E.ON ENERGY GLOBE AWARD) a postup do finále je doslova náplastí na všechny rány, které jsme při plnění svého snu utržili.

Na co jsem obzvláště hrdý? Že jsme motivační systém vytvořili sami bez cizí pomoci a jakýchkoli dotací v době, kdy se to s tříděním odpadů nijak nepřehánělo a kdy se obce na jakékoli změny dívaly při nejmenším skepticky. To, že náš systém kopírují jiné firmy, mi nevadí. Není upřímnějšího uznání. Čeho se bojím, je kvalita těchto motivačních systémů. Bohužel obal dnes prodává a na kvalitu se nehledí – hlavně prodávat a vydělávat peníze. To se někde musí projevit a nerad bych, aby to odnesly motivační systémy, které skvěle fungují, pokud se jim někdo věnuje.

Tým Mojeodpadky
Ing. Radek Staňka

S pozdravem Ing. Radek Staňka

vedoucí týmu MOJE ODPADKY